Dzieciaki nami sterują!

5 czerwca 2013 Dominika Maciejak udostępnij
customer experience, raport

Kilka dni temu zapoznałam się z ciekawym raportem z badania na temat decyzji zakupowych podejmowanych pod wpływem dzieci. Okazuje się bowiem, że nasze pociechy mają na nas większy wpływ niż by się to mogło wydawać. Miliardy złotych znajdują się w rękach polskich dzieciaków!

96% z nas zgadza się z poglądem, że dzieciaki determinują decyzje zakupowe dorosłych. Dotyczy to głównie produktów, z których dzieci korzystają najczęściej – zabawek, ale również (!) mieszkań, aut, wakacji, ubrań czy kosmetyków dla rodziców.


Jak to się dzieje? Autorzy badania, powołując się na zdanie socjologów tłumaczą ten fenomen chęcią rodziców do zapewnienia szczęśliwego dzieciństwa dla swoich pociech. Co więcej, wpływ młodych wzrasta wraz z ich wiekiem. Dzieci posiadają wiedzę na temat najnowszych produktów na rynku i znają się na trendach. Dotyczy to szczególnie np. sprzętu RTV czy telefonów. 


Zdanie małych dzieci nie jest tak bardzo brane pod uwagę, przez rodziców, ale w badaniu wspomniano o tajnej broni, którą maluchy stosują. Są to emocje – uśmiech, słodkie oczy czy drobny komplement. Bywa też, że stuktują histeryczne zachowania. Zdaniem socjologów rodzice bywają w tych sytuacjach bezradni, a to sprzyja 
podejmowaniu nieprzemyślanych decyzji.

Treść raportu z badania można znaleźć poniżej:

Poniżej.

Podsumowując, rodziny z dziećmi to świetny klient docelowy. Uwzględnianie ich potrzeb może przynieść sporo korzyści Waszym biznesom. Warto, aby oprócz dziecięcej, branże: mieszkaniowa, motoryzacyjna, odzieżowa czy kosmetyczna były świadome wpływu najmłodszych i skutecznie go wykorzystały.

Co sądzicie o wynikach badania? Czy potwierdza ono Wasze obserwacje nt. wpływu dzieci na decyzje zakupowe rodziców?

Dominika Maciejak

Trenerka sprzedaży, obsługi klienta i customer experience, konsultant biznesowy.

Pomagam zwiększyć sprzedaż w sklepach stacjonarnych, internetowych i galeriach handlowych poprzez szkolenia z obsługi klienta, sprzedaży i kompetencji miękkich personelu.