Obsługa klienta po amerykańsku

11 lipca 2014 Dominika Maciejak udostępnij
customer experience, inspiracja, personel
,

Podróżowanie sprawia, że człowiek nabiera szerszej perspektywy na wiele tematów, uczy się nowych kultur, innego spojrzenia na świat i to są niewątpliwe plusy wakacji. Obserwacja cudzoziemców w przypadku podróżowania za granicę sprawia, że niezależnie zaczynamy porównywać warunki panujące w odwiedzanym miejscu i Polskę. Moje spostrzeżenia „na gorąco” na przykładzie wizyty w USA w tej materii są następujące:

  • Stany Zjednoczone to kraj uśmiechniętych ludzi. Warto się tego uczyć i wprowadzać to do obsługi klienta. Wielokrotnie pisałam, że uśmiech jest kluczowy w tej pracy. Amerykanie to mają wdrukowane. Starajmy się kształtować tą postawę w sobie. Warto! Czy nie jest przyjemniej zaczynać dzień w uśmiechającym się otoczeniu?
  • Klient i jego wygoda są najważniejsze. Tu do przesady wygoda wygrywa z rozsądkiem i nawet wypłatę z bankomatu załatwisz nie wychodząc z auta. tak samo z jedzeniem, pralniem, kawą i innymi podstawowymi usługami. To z pewnością posrednio wspiera otyłość wśród Amerykanów i nie jest dobre dla ich zdrowia, ale z drugiej strony pozwala im zaoszczędzić czas, który może być wykorzystany w bardziej wartościowy sposób (pytanie czy tak faktycznie jest…).
  • Możesz zareklamować niemal wszystko. Korzystając z zasady „klient nasz Pan” organizacje są tam maksymalnie pro-klienckie, co klienci z powodzeniem wykorzystują. Mają możliwość złożenia reklamacji w długim czasie po zakupie.
  • Większość pracowników obsługi klienta to profesjonaliści. Są dobrze przygotowani do wykonywanych obowiązków, działaja sprawnie i potrafią budować dobry kontakt z klientami. Są autentycznie zaangażowani w swoje zadania.
  • Wiele osób ma szansę na napiwek. Motywujące dla pracowników są napiwki. Dawane standardowo kelnerom, portierom, recepcjonistom, pokojówkom, przewodnikom turystycznym, etc. sprawiają, że Ci ludzie mają szansę na jeszcze większą gratyfikację za dobrze wykonaną pracę.

Można dążyć do głębszej analizy tematu, ale są wakacje:) Cieszmy się latem i obserwujmy. Szukając lekkich, letnich inspiracji, życzę udanego wypoczynku.

Dominika Maciejak

Trenerka sprzedaży, obsługi klienta i customer experience, konsultant biznesowy.

Pomagam zwiększyć sprzedaż w sklepach stacjonarnych, internetowych i galeriach handlowych poprzez szkolenia z obsługi klienta, sprzedaży i kompetencji miękkich personelu.