Uścisk dłoni wart więcej niż 1000 słów

22 listopada 2012 Dominika Maciejak udostępnij
customer experience, inspiracja, personel
,

Powitanie jest nieodzowną częścią nawiązania pozytywnych relacji z klientem. W wielu przypadkach uścisk dłoni znaczy więcej niż 1000 słów. Andy Collins, ekspert w dziedzinie mowy ciała identyfikuje podstawowe rodzaje uścisków i je interpretuje. Taka psychozabawa,  w myśl zasady podaj mi rękę, a powiem ci kim jesteś.

 Wita się zbyt długo

Potrząsa Twoją dłonią przez dłuższą chwilę. To typ pełen szczerości, towarzyski i nieco naiwny. Nie zawsze potrafi właściwie się zachować. W pewnym stopniu można wpłynąć na jego postępowanie, pozostanie jednak nieco infantylny.
Szarmancki

Jeżeli ten sposób witania stosuje najczęściej, to znaczy, że jest staroświecki i zachowawczy. Rycerski wobec kobiet, wielki znawca ich słabostek. Współczesne dziewczęta nie lubią tych manier. (…)
Wylewny

Entuzjasta, pełen serdeczności i opiekuńczych intencji. Typ impulsywny, nieco zazdrosny, ale wierny i oddany. Kiedy popada w przesadę, nie okazuj mu swego zniecierpliwienia. (…)
Uścisk lekki

Jeśli jego ręka zwisa bezwładnie w Twojej dłoni, to dowód, że nie jest pewny siebie. Brakuje mu odwagi w podejmowaniu decyzji, jest podejrzliwy, unika sytuacji trudnych i skomplikowanych. (…)

Uścisk niezręczny


Nie potrafi uchwycić właściwie Twojej dłoni. To typ nieśmiały, zamknięty w sobie, odczuwa obawę przed nieznajomymi. Brakuje mu ogłady towarzyskiej. Przy dokładniejszym poznaniu potrafi jednak być bardzo interesujący. Aby uwierzył w swoje siły, należy go chwalić i umacniać w zamierzeniach.


Uścisk gwałtowny

Ściska palce bardzo mocno, prawie aż do bólu. To typ niezrównoważony emocjonalnie, skłonny do wybuchów, ale uczciwy i uczuciowy. Dąży uparcie do postawionego sobie celu i niełatwo mu coś wyperswadować. Wielkiej cierpliwości wymaga opanowanie jego młodzieńczej agresywności.

Uścisk przelotny

Nie chwyta dłoni, lecz ledwo ją muska, lekko dotykając palców. To człowiek zamknięty w sobie, najczęściej wskutek jakichś przejść i rozczarowań. Przywiązuje dużą wagę do wyglądu. Staraj się go wyrwać z wewnętrznej emigracji, a zdobędziesz w nim oddanego i wdzięcznego przyjaciela.

Uścisk energiczny

Jeżeli ściska Twoją dłoń energicznie, ale bez przesady, jest człowiekiem zrównoważonym, otwartym i bez kompleksów. Głęboko wrażliwy i męski. Jako mąż będzie wierny. Nie należy go rozczarowywać, gdyż nie przebaczy Ci tego nigdy. Na co dzień jest wymagający zarówno w stosunku do siebie, jak i innych.

Dominika Maciejak

Trenerka sprzedaży, obsługi klienta i customer experience, konsultant biznesowy.

Pomagam zwiększyć sprzedaż w sklepach stacjonarnych, internetowych i galeriach handlowych poprzez szkolenia z obsługi klienta, sprzedaży i kompetencji miękkich personelu.