Wnętrze sklepu przyjaznego klientowi

3 grudnia 2013 Dominika Maciejak udostępnij
customer experience, inspiracja, visual merchandising
,

Sklep, który jest przyjazny klientowi rządzi się swoimi prawami. Oto niektóre z nich:

 • Towar jest zorganizowany w taki sposób, że klienci znajdują wszystko, co jest im potrzebne w sposób łatwy i sprawny. Sekcje powinny być dobrze oznakowane i wyodrębnione w sposób logiczny.

 

  • Ważne, by ekspozycja podkreślała walory produktu, o tym więcej w postach poświęconych visual merchandisingowi.
  • Priorytetem jest również czystość i porządek. W takich miejscach czujemy się dobrze.  Zadaniem personelu jest uzupełnianie towaru, gdy się skończy .
  • O przejezdności alejek handlowych wspominałam bardzo często. Klienci nie powinni obijać się o siebie i o ekspozycję towaru.
  • Plan sklepu powinien odzwierciedlać naturalny ruch klientów. Warto to obserwować i zapewnić w swoim sklepie warunki do tego, by klienci przemieszczali się w sklepie zgodnie z ich „wewnętrznym głosem”.
  • Umieszecznie towaru w granicach 120-160 cm w przypadku sklepu samoobsługowego i 80-180 cm w przypadku sklepu ladowego.


  • Rola oświetlenia jest kluczowa, szczególnie w przypadku mody, wyposażenia wnętrz czy produktów „zorientowanych na kolor”.
  Podsumowując, prostymi metodami możemy sprawić, że klienci będą się czuli w naszym sklepie lepiej. Są to absolutne podstawy, o których wielu zapomina. 
  Warto pomyśleć o swoim sklepie pod kątem checklisty uwzględniającej te oraz inne elementy. Ten zwyczaj warto wpoić pracownikom jako codzienną rutynę.
  Czy macie w swojej praktyce takie checklisty? Na co zwracacie uwagę? Zapraszam do komentowania!

  Dominika Maciejak

  Trenerka sprzedaży, obsługi klienta i customer experience, konsultant biznesowy.

  Pomagam zwiększyć sprzedaż w sklepach stacjonarnych, internetowych i galeriach handlowych poprzez szkolenia z obsługi klienta, sprzedaży i kompetencji miękkich personelu.